Палестина претендира за първа победа в Купата на Азия, за да стигне до нокаут за първи път
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-01-23 | 20:51:03

Палестина достигна елиминационните кръгове за Купата на Азия за първи път, след като победи Хонконг с 3-0 във вторник за първата си победа в историята на надпреварата.

Те току-що изпуснаха второто място в група C, но напредват като един от четирите най-добри отбора на трето място, като Одай Дабаг е героят за двата си гола.

Обединените арабски емирства преминаха на второ място, въпреки че загубиха 2 -1 за победителя в групата Иран.

Историческата победа в Доха идва на фона на войната Израел-Хамас в палестинската територия Газа.

„Благодаря на феновете, които идват да подкрепят Палестина и националния отбор на Палестина. Благодарим ви от сърце", каза капитанът Мусаб Ал-Батат пред beIN SPORTS след мача.

"Ще направим всичко възможно, за да усмихнем хората."

Палестинските играчи и персонал загубиха свои близки в конфликта и казаха преди турнира, че се надяват да осигурят известна утеха на тези, които страдат у дома.

Мълчанието преди мача беше затрупано от викове „Освободете Палестина“ .

Нито една страна не е играла повече мачове за Купата на Азия без победа от Хонг Конг (12 мача) или Палестина (осем), но победата би предложила на всяка страна шанс да влезе в последните 16.

В 12-ата минута, Палестина вкара първия си гол по пътя към пробиването на тази патка.

Батат направи припокриващ се удар от десния бек и центрира в наказателното поле, което Дабах прати с глава в мрежата.

Хонконг получиха удар, когато центрираха -задникът и капитанът от деня на мача Вас Нунез получи контузия на ръката и трябваше да бъде заменен от Ли Нгай-хой.

Но те започнаха да създават положения с напредването на полувремето, Филип Чан и Евертън Камарго пламнаха.

През цялото време на мача 6568 души на стадион „Абдула Бин Халифа“ почти изцяло подкрепяха Палестина, както на повечето терени по време на кампанията на отбора.

Но плътен и буен блок от фенове на Хонконг, облечени в червено, осигури безкраен ритъм на насърчение за 150-та страна от Южен Китай.

Минути след второто полувреме Палестина удвои преднината си, Батат отново беше подателят от дясното крило, този път Зейд Кунбар го прие с щедра покана за гол.

Палестина получи трета след часа, удар от далечна дистанция на Тамер Сеям, който удари гредата и падна на Дабаг, който го удари във втория си мач в мача.

Те бяха изплашени по време на осмата минута на добавеното време, когато реферът Шон Еванс отсъди за Хонконг дузпа след преглед на ВАР за игра с ръка на Батат.

Но точният удар на Евертън се удари в гредата, когато Хонконг се отправи към домакина.